ILGAI BRANDINTA IDĖJA
Studijos ar „minibravoro“ idėją turėjome jau seniai. Keliaudami po įvairias šalis analizavome geriausias praktikas pasaulyje, rinkome idėjas ir koncepcijas. Teko aplankyti daugiau nei 20 skirtingų vietų: stengėmės semtis įkvėpimo iš geriausių idėjų, ieškoti, kaip jas būtų galima pritaikyti mūsų kuriamoje erdvėje, išlaikant unikalumą, ir sukuriamą nepakartojamą emociją bei patirtį. Norėjome, kad mūsų pirmine ir pagrindine paskirtimi taptų naujų produktų kūrimas ir vystymas. Kita vertus, mėginome išvengti slaptos bandymų laboratorijos įvaizdžio, o atvirkščiai – siekėme būti atviri žmonėms, leisti jiems bent šiek tiek iš arčiau susipažinti su alaus gamybos procesu. Taip produktų kūrimo misija išsiplėtė iki atviro minibravoro su degustaciniu centru ir ekspozicija.
Alaus dirbtuves primenanti erdvė
Studija tapo alaus dirbtuves primenančia erdve, interaktyvaus kūrybinio proceso vieta.
Čia eksperimentuojame, ragaujame, klausiame kolegų ir būsimų vartotojų nuomonės. Sėkmingiausius kūrybinio proceso produktus imame gaminti didesniais kiekiais ir paleidžiame į gyvenimą. Įsivaizduokite erdvę, kur girdisi verdamas alus, skleidžiasi misos ir apynių kvapas bei verdamo alaus šiluma, o visa įranga – salyklo malūnas, virimo katilas, fermentacijos talpos – pasiekiama ranka. Tai – mūsų Studija.Alaus mėgėjai, žinovai bei visi besidomintys ganėtinai mistifikuotais alaus gimimo procesais čia turi galimybę ne tik degustuoti, susipažinti su alaus rūšimis bei istorija, bet ir praktiškai dalyvauti gamybos procese.
Pabuvęs tokioje erdvėje mūsų lankytojas gali pasijausti žymiai didesniu alaus ir jo kultūros žinovu. Studija jau spėjo tapti ta vieta, kur galima ne tik apsilankyti ir susipažinti su apyniuotųjų gamyba, jų paragauti, bet ir sukurti kažką naujo, įdomaus ir nekasdieniško. Taip pat, improvizuojame ne tik su alaus kūrimu: maisto gamyba užsiimantiems partneriams suteikiame erdvę kurti skirtingus užkandžius ir patiekalus, ieškoti unikalių sprendimų, derančių su skirtingomis alaus rūšimis. Tai – išskirtinė ir smagi kulinarinė kelionė, tarpusavyje derinant išskirtinių gėrimų ir maisto skonių savybes.
Kūrybinis procesas
„Turėdami galimybę pamatyti, kaip alus gaminamas ar net sudalyvavę gamybos procese, vartotojai labai dažnai nustemba. Sugriūna visi mitai ir stereotipai – alus pasirodo esąs gyvas produktas, turintis unikalų gamybinį kelią, o ne industrinis gėrimas“ – teigia Marius Horbačauskas, „Volfas Engelman“ generalinis direktorius.
Kūrybinio proceso metu gali gimti iš tiesų unikalių, išskirtinių, galbūt net labai asmeniškų, autorinių gėrimų. Ilgai galvojome, kaip reikės vadinti alaus rūšis, kurios gims Studijoje. Galiausiai, apsistojome ties idėja visą seriją vadinti „Alaus laiškais“. Juk laiškų būna labai daug ir įvairių, jie atkeliauja iš viso pasaulio – kaskart vis skirtingi, unikalūs, dažnai labai asmeniški ir vienetiniai, skirti būtent tam asmeniui. Labai panašiai bus ir su mūsų Studijoje gimstančiu alumi. Kiekvienas čia gali atrasti sau skirtą ar jau pamėgtą skonį. Čia gimė ir „White IPA iš Sietlo“, „Ruby Stout iš Dublino“, „Chili Pils iš Verakrūzo Meksikoje“ ir „Cream Ale iš Braitono“.
Baras
Šiandien mūsų Studiją galima aplankyti dviem būdais: ekskursijos metu, kuomet iš labai arti ir išsamiai sužinoma apie alaus gimimo procesus, bei užsukant kaip į barą – gurkšnojant jau sukurtą išskirtinį apynių gėrimą, girdint ir matant, kaip visai šalia gimsta dar vienas alus. Į Studiją kviečiame visus išskirtinių erdvių ir išskirtinių skonių mėgėjus nuo ketvirtadienio iki šeštadienio.
Kur dar pačiame miesto centre galite rasti tokį unikalų barą bravore?
Ketvirtadieniais ir penktadieniais kviečiame užsukti nuo 18:00 valandos, o šeštadieniais duris atveriame 15:00 valandą. Paprastai azartiškųjų tautiečių nepaliekame ir be sporto varžybų ir Lietuvai svarbiausių momentų: viską, ką galime būtinai parodysime savo ekrane. Unikali erdvė, išskirtiniai gėrimai, puikiai derantis maistas – skaniems prisiminimams kurti.
Sekite naujienas apie mūsų organizuojamus renginius socialiniuose tinkluose „Facebook” ir „Instagram“.